Legenda iz susjedstva

 

            Provodite li svoje slobodno vrijeme trčeći savskim nasipom, među mnoštvom trkača zacijelo ćete zapaziti i jednog prosijedog gospodina koji je, i već dugo nakon završetka aktivnije sportske karijere i dalje u «IN-u» glede «Kraljice sportova». Ime mu je Joško Murat. Ovaj, od nedavno umirovljeni diplomirani pravnik, rođen u Vrlici, vladao je srednjoprugaškim trčanjem u nas (a i izvan naših granica) u drugoj polovini pedesetih godina. Bio je sportaš Hrvatske 1958. godine, a i dobitnik je brojnih sportskih priznanja i odlikovanja.

            Izuzetna mi je čast što živim u neposrednoj blizini doajena Atletskog kluba «Veteran» iz Zagreba. Iako se gospodin Joško u početku pomalo dvoumio da li da dade intervju za Maratonac, govoreći o tome kako ima podosta mladih nada s kojima treba također razgovarati, ipak ga je Vaš izvjestitelj uspio nagovoriti, jer više je nego vrijedno da se na stranicama našeg lista posveti dužno poštovanje ovoj izuzetnoj sportskoj ličnosti.

-                     Kako je započela Vaša karijera, te koliko je trajala?

-                     Moja karijera započela je jako davno; 1948. godine u splitskom ASK-u do završetka gimnazije, gdje sam nastupao kao junior. Godine 1953. dolazim u Zagreb na studij gdje postajem član A.K. «Dinamo» i sve do 1959. godine nalazim se u tom klubu kao jedan od njegovih najkvalitetnijih atletičara. Moja najbolja godina bila je 1958. kada sam postigao nekoliko rekorda na stazama od 800 do 5000 metara, a te iste godine bio sam proglašen i sportašem Hrvatske.

-                     Svojevremeno ste imali 11. rezultat u svijetu na stazi od 1000 metara. Kada i gdje ste to postigli, koji je rezultat bio, te ukratko opišite tijek utrke?

-                     Nije to bila neka značajna utrka. Odvijala se na nivou grada Zagreba i bila je uglavnom prisutna domaća konkurencija. Ona nije obilovala nekim interesantnostima ili pak strategijom, odnosno taktikom. Trčalo se tada na «šljaci». Kao ilustraciju spomenuo bih da sam na 800 metara imao prolaz 1:52.5. Konačni rezultat koji sam postigao bio je 2:21.1. Bilo je, naprosto, nezamislivo da je netko od atletičara s ovih prostora imao tada tako vrhunski rezultat.

-                     Koje ste još discipline trčali?

-                     Trčao sam još na 800, 1500, pa sve do 5000 metara. U ovoj drugospomenutoj disciplini te, 1958. godine sam posebno dominirao. Moje najbolje vrijeme bilo je 3:43.8. S tim rezultatom moglo se dosta uspješno kotirati i u Europi. Često sam osvajao prva ili druga mjesta, a na jednoj trci u tadašnjem DDR-u bio sam drugi iza, tada velikog svjetskog srednjeprugaša i svjetskog rekordera Jungwirtha. Na jednoj sam, pak, utrci u Škotskoj bio drugi iza tadašnjeg dvostrukog olimpijskog pobjednika Luksemburžanina Barthela (nedavno sam čuo da je , nažalost, preminuo). Mogu reći da sam dosta dugo, oko 20 godina, držao rekord Hrvatske u toj disciplini kojega je kasnije srušio Splićanin Božinović.

-                     Da li ste u to vrijeme imali nekog svog idola ili pak neku misao-vodilju?

-                     Posebno sam tada cijenio češku školu atletičara, koja je u to vrijeme bila jedna od najjačih od svih. Ipak, najveći dojam na mene je ostavio Šveđanin Günther Hegg, koji je bio svjetski rekorder u vrijeme Drugog svjetskog rata. Ja sam mu se divio još dok sam bio srednjoškolac.

-                     Dugogodišnji ste član A.K. «Veteran» iz Zagreba. S obzirom na ovako dug staž možete li povući paralelu između prijašnjeg i sadašnjeg stanja u klubu?

-                     Po završetku aktivne sportske karijere nastavio sam se rekreativno baviti atletikom. S nekolicinom kolega-trkača osnovao sam, 1974. godine Atletsko Društvo «Veteran». Interesantno je da je u to vrijeme za atletiku širom bivše Jugoslavije bilo dosta zanimanja. Mi smo bili prvi takav klub na ovim prostorima koji se posvetio rekreativnom bavljenju sportom. U klubu nisu bili samo atletičari, nego svi bivši sportaši. Tada su se počela i organizirati svjetska i europske prvenstva za veterane. Tako je, nakon nekog vremena započelo i organiziranje uličnih utrka koji je, po mom mišljenju, jedan od najjeftinijih tipova promidžbe bavljenja sportom. Nažalost, u posljednjih desetak godina od kad je Hrvatska postala samostalna, iako je uličnih trka sve više, za atletiku je sve manje sluha od strane sportskih organizacija i djelatnika, te naša zemlja nikako da uhvati korak s ostatkom svijeta. To vi mlađi, koji češće putujete na mnogobrojne svjetske i europske maratone vidite i sami. Klub se, iz dana u dan, obnavlja novim članovima, ali nažalost, sve više otpada onih starijih, što mi zaista nije jasno, jer se po tko zna koliko puta pokazalo da je trčanje korisno za zdravlje.

-                     Budući da naš klub uglavnom njeguje dugoprugaško trčanje, da li ste u životu ikad istrčali neki maraton, te što bi preporučili onima koji se žele posvetiti ovakvom vidu trčanja?

-                     Maraton nikad nisam trčao. Najdulje što sam išao bio je polumaraton. Mogao sam i maraton, ali ipak, ja sam «rasni» srednjeprugaš. Svega nekoliko puta sam trčao na 5000 metara, i to kada je trebalo zbog momčadskog poretka. Pomalo čuvam i svoje noge, jer trčati maraton, pomalo je i opasno. Ovdje mogu stradati koljena, ligamenti, mišići. Poznato je da dosta trkača godišnje otrči veliki broj maratona, a to svakako može uzrokovati i pretreniranost, umor i neželjene povrede. Stoga, poručujem vam, trčite maratone, ali ne pretjerujte.

-                     Po završetku aktivne sportske karijere ostali ste u atletici te postali članom brojnih atletskih organizacija. Što nam možete kazati o tome?

-                     Bio sam funkcionar u nekoliko klubova, član sam Izvršnog odbora Zagrebačkog atletskog saveza, što je časna i odgovorna dužnost, a bio sam i predsjednik istog. Osim toga, bio sam i predsjednik i tajnik A.K. «Dinamo», a i u A.K. «Veteran» oduvijek imam neka zaduženja. Za svoje djelovanje dobio sam niz priznanja. Kao što sam već rekao, bio sam sportaš Hrvatske 1958. godine, a prošle sam godine dobio i priznanje Hrvatskog olimpijskog odbora.

-                     Koje bi naše trkače od one starije, a isto tako od one mlađe generacije mogli izdvojiti, a na Vas su ostavili nešto snažniji dojam od ostalih?

-                     Ja ne bih nikog posebno izdvajao. Kod nas su među trkačima, da tako kažem, prisutne nekakve kalkulacije. One dosta odmažu napretku naše atletike; ne doprinose boljim rezultatima. Hoću reći da u nas ima nekoliko dobrih trkača koji posebno vole kalkulirati, tj. na neku trku dođu, na neku ne; jednu otrče, pa se pojave tek na petoj i slično. To zaista nije dobro, jer ako je netko dobar i kvalitetan on bi morao biti prisutan na skoro svim značajnim trkama.

-                     Kao što ste već konstatirali, situacija u našoj atletici nije baš blistava. Što vi, kao iskusni atletski djelatnik mislite koji je razlog tome i što bi trebalo učiniti da se situacija poboljša?

-                     O tome imam jedno specifično mišljenje. Mislim da primarni problem nije novac, nego stručni kadar. U nas je svega nekoliko profesionalaca. Mislim da bi na atletici trebalo posebno poraditi u školama, gdje bi svaki trener radio s tisuće učenika, te poslije toga, malo po malo, vršio selekciju zadržavši, dakako, one kvalitetnije i talentiranije. Dakle, ovdje su jednako važne i kvaliteta i kvantiteta koje ne mogu jedna bez druge. Nažalost, čuo sam od mnogih trenera kako podosta klinaca jednostavno nema volje da se bavi nekim sportom.

-                     Što bi, za kraj, mogli savjetovati onima koji se žele baviti sportom, osobito atletikom, a posebno nas interesira, što bi mogli savjetovati mlađem naraštaju?

-                     Roditelji bi od malih nogu trebali odgajati svoju djecu da više pažnje posvećuju svome tijelu. Lijepo je da se djeca bave i drugim aktivnostima (glazba, kompjuteri i sl.), ali pažnju treba posvetiti i tijelu, jer se to u životu kasnije može itekako osvetiti. Kad ljudi dođu u neke godine, oni koji se nisu bavili nekim sportom osjećaju posljedice štetne po zdravlje. Ja već imam dosta godina, trčim i dan-danas po svakakvim vremenskim uvjetima, te bez problema pretrčim desetak kilometara. Kada sam te stvari pričao svojim kolegama s posla oni naprosto nisu mogli vjerovati, te su mislili da se šalim. Smatram da za sport treba dosta odricanja; nema «lumpanja», alkohola. Kad je čovjek sportski aktivan ima bolji san, apetit; te je otporniji na svakojake bolesti.

Ove posljednje riječi gospodina Joška Murata više su nego dobar poticaj svakome od nas da se bavi sportom. Između ostalog, kazao je i to, kako trčanje treba predstavljati radost i opuštanje (pritom, kao primjer, spomenuvši našu zagrebačku cross-ligu, gdje se velika većina trkača okuplja s upravo takvim ciljem).

Sretnete li našeg Joška kako trči savskim nasipom, uvjerite sami sebe da je više nego korisno baviti se sportom. Stoga, «Vrijeme je da se krene!»; naslov je poznate pjesme vinkovačkog rock-sastava «Majke». Ako zaista ne krenemo i time ne poradimo na svome tijelu, može biti itekako kasno, a tada će, dobro nam znani «Zašto?» biti beskoristan i suvišan.

 

Robert Mašić